Upcoming USTA Tournaments at Monroe Sports Center

 

Monroe Sports Center One Day Doubles (SR-L5)

Fri, July 6, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JUNE 29
 

Monroe Sports Center Classic (SR-L5)

Sat, July 7 - Sun, July 8, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JUNE 27
 

Monroe Sports Center One Day Doubles (SR-L5)

Fri, July 13, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JULY 6

 

Monroe Sports Center Classic (SR-L5)

Sat, July 14 - Sun, July 15, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JULY 4
 

Monroe Sports Center One Day Doubles (SR-L5)

Fri, July 20, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JULY 13

 

Monroe Sports Center Classic (SR-L5)

Sat, July 21 - Sun, July 22, 2018:
 
REGISTRATION OPEN THROUGH JULY 11

A non-elimination format is a type of draw in which players will play multiple matches regardless of their results in those matches. Non-Elimination Formats will be played as Round Robin or Compass Draws based upon the number of pa


2018 Junior Team Tennis USTA Format Rosters

12 & Under Division

Anguilla

Name Uniform #
Saarim Ahmad
Arnav Chanchala
Mathew Chen
Infantina Francis
Vedant Mandrekar
Neha Nimma
Arushi Singhal
Arjun Yadalla
 

Barbados

Name Uniform #
Chase Archbald
Manav Gade
Christian Macri
Milind Pai
Aadarsh Putheti
Sean Ritchie
Elliot Rudik
 

Maui

Name Uniform #
ian atanov
Pihu Batra
Danae Carvajal
Mahir Chadha
Hayden Marcus
Nikita Muppoor
Pranay Varanasi
 

Tahiti

Name Uniform #
Divyam Dave
Callan Granito
Anton Labas
James Labas
Lada Labas
Arhan Nagavelli
Klarissa Salfarlie
Gurjot Singh
Isabelle Vicario
 

 

14 & Under Division

Aruba

Name Uniform #
Jiya Dave
Alyssa Herman
Anton Labas
James Labas
Akshaj Narayana
Kayla Salfarlie
Varun Tupuri
Dipanshu Verma
 

Bahamas

Name Uniform #
Ayaan Ahmad
Sahil Atluri
Prisha Batra
Shreya Dhillon
Ben Stillman
Adharv Subramanya
Arya Utture
Varun Vaidyanathan
 

Dominican Republic

Name Uniform #
Katrine Birkland
Juliana Fischetti
Daniel Francis
Shardool Gokhale
Sohum Gokhale
Amarkhrishna Reddy
CJ Sandor
Giuseppe Scibilia
Andrew Somers
siri unnam
 

Jamaica

Name Uniform #
Julius Boucke
Ashley Chen
Olivia Naum
Ansh D. Patel
Maya Poole
Arjun Singh
Yadu Singh
Diya Sodha

 

Martinique

Name Uniform #
Mahika Chadha
Aaron Diament
Vibhav Gaka
DD Missy Kalajdzic
Prianka Sairam
Ishaan Sharan
Jake Tavel
Pratheek Thota
 

Saint Lucia

Name Uniform #
Bhavya Aplash
Ayrton Desai
Sara Kalanther
Aadharsh Madan
Rebecca Philip
Anurag Shetty
Raiva Shroff
Priyanka Yadalla

 

18 & Under Division

Antigua

Name Uniform #
Jason Abahazy
Mohammed Danish
Isabella Dona
Pranav Gaka
Jessica Philip
Krishnan Ram
Dhvani Sodha
Giavanna Toto
 

Cayman Island

Name Uniform #
Nalin Ajgaonkar
Kirti Aplash
Tanvi Billa
Justin Diament
Kristen Dziewa
Srujanesh Gunda
Mathew Joseph
Sushanth Malipati
Olivia Savino
Nadia Zamorski
 

Cozumel

Name Uniform #
Baptiste Billere
Rohan Cukkemane
Addison Kalanther
Bhavya Kilambi
Aishwarya Muppoor
Swarnima Roychandhary
Aarush Sahni
Cole Toto
Sidney Underwood
 

Hawaii

Name Uniform #
Kevin Chen
Brandon Diaz
Ryan Grzymala
Kristopher Jin
Krithik Kannan
Kelly Lew
Jake Moss
Ashani Patel
Apeksha sood
 
 
 
 

Full Spring 2018 JTT USTA Schedule