|
Winter 2021 NY Only Basketball League
Schedule
|
Mar 29 Good Friday Clinic
Apr 1-5 Spring Break Camp
Apr 10, 22-23 School's Out Clinics
June 24-Aug 30 SUMMER CAMPS
Click on event for details & online registration
Stay in touch and visit us on:
*** ALL NEW LIVESTREAM & VIDEO ON DEMAND SYSTEM AT MSC & CJB ***
FREE TRIAL for 7 days
Click here to Start Watching Now!
Gym Locations
MSC Red & MSC Yellow
Monroe Sports Center
4 Farrington Blvd
Monroe, NJ
|
Central Jersey Basketball
2 Timber Lane
Marlboro, NJ
|
all gym locations and addresses will be listed in the Location column
Please print form and return to front desk or email as attachment to: basketball@monroesportscenter.com
****** Players must participate in 50% of regular season games in order to be eligible to play in any playoff games****** Extenuating circumstances such as an injury must be brought to our attention immediately
ALL GAME TIMES ARE FINAL AND CANNOT BE CHANGED
The full regular season has been posted. The standings and playoff schedules are posted at the bottom of the league websites.
Playoff Schedule
Each Division Winner will receive Championship T-shirts
Standings
Girls 3/4
|
Girls 5/6
|
Girls 7/8
|
Boys 2/3
|
Boys 3/4
|
Boys 4/5
|
Boys 6
|
Boys 7/8
|
Boys 7/9
|
*clinched playoffs
Tiebreakers
1. Winning percentage between all tied teams (head to head).
2. Winning percentage vs highest ranked common opponent, based on opponent winning percentage, regardless of what division they are in. Tiebreaker reverts back to head-to-head at any time, if applicable.
3. Winning percentage within division
4. Winning percentage vs highest division, then 2nd division, etc
5. Coin Flip.
note: All tournament games played within the current season against other league teams will NOT count towards each team's league record, but those games WILL count towards the tiebreakers.
Day
|
Date
|
Time
|
|
|
|
Location
|
Sun
|
Mar 17
|
7:50 PM
|
Colts Neck G67
|
vs
|
JSE 78 Julia
|
|
Mon
|
Mar 18
|
8:05 PM
|
Lawrence Mystics G7 (34)
|
vs
|
Monroe Falcons Richter (26)
|
MSC Red |
Tue
|
Mar 19
|
6:05 PM
|
East Championship
|
vs
|
Colts Neck G67
|
Sportika_Court 5
East Championship |
Wed
|
Mar 20
|
7:00 PM
|
G3 G5
|
vs
|
DSN G5 Trapp
|
DSN Community Center
244 Norwood Ave
Oakhurst, NJ |
Thu
|
Mar 21
|
5:30 PM
|
Monroe Falcons Parekh
|
vs
|
DSN G4 Trapp
|
DSN Community Center
244 Norwood Ave
Oakhurst, NJ |
Fri
|
Mar 22
|
6:05 PM
|
Wizards Girls
|
vs
|
JSE 7 Wish
|
CJB Court 1 |
Fri
|
Mar 22
|
8:05 PM
|
G3 G8
|
vs
|
Winner of Wizards/JSE
|
CJB Court 1
West Championship |
Sat
|
Mar 23
|
4:10 PM
|
JSE 6 Jen
|
vs
|
Point Boro Travel G6
|
CJB Court 2 |
Sun
|
Mar 24
|
9:00 AM
|
Immaculate Conception Bulldogs G34
|
vs
|
Midd South Travel Herron
|
Sportika-Court 1 |
Sun
|
Mar 24
|
11:00 AM
|
Wall Greener
|
vs
|
North #2/#3 Winner
|
Sportika-Court 2
North Championship |
Sun
|
Mar 24
|
2:00 PM
|
Pinelands 56 Girls Travel
|
vs
|
Stafford Rebels G56
|
Sportika-Court 2 |
Sun
|
Mar 24
|
2:00 PM
|
Aces.Cardinal
|
vs
|
Exit 98 Girls JH
|
Sportika-Court 1 |
Sun
|
Mar 24
|
3:00 PM
|
Midwest Championship
|
vs
|
|
Sportika-Court 1
Midwest Championship |
Sun
|
Mar 24
|
5:00 PM
|
Team Flight G3
|
vs
|
South #2/#3 Winner
|
Sportika-Court 1
South Championship |
Sun
|
Mar 24
|
6:00 PM
|
Westfield G5 White
|
vs
|
Immaculate Conception Bulldogs G56
|
MSC Red |
Sun
|
Mar 24
|
6:55 PM
|
Northeast Championship
|
vs
|
|
MSC Red
Northeast Championship |
Mon
|
Mar 25
|
6:05 PM
|
Brick Ballers Green Schmitz
|
vs
|
Aces.34
|
Sportika_Court 2 |
Mon
|
Mar 25
|
6:05 PM
|
Team Flight G4
|
vs
|
Southeast #4
|
Sportika_Court 1 |
Mon
|
Mar 25
|
7:05 PM
|
Southeast Championship
|
vs
|
|
Sportika_Court 2
Southeast Championship |
Tue
|
Mar 26
|
6:05 PM
|
Team Flight G6
|
vs
|
Central #2/3 Winner
|
MSC Yellow
Central Championship |
|